niedziela, 6 października 2013

Niebiańsko banalny sernik

Miało nie być ciągle przepisów na ciasta i potrawy, ale nie mogę się powstrzymać. Dziś mam dla was coś naprawdę wyjątkowego na niedzielny deser. Ponieważ sama lubię proste i łatwe przepisy, takie tu będę tylko zamieszczać. Dziś przepis na fajny, łatwy i smaczny sernik. Poniekąd jest on moją inwencją twórczą J
Sernik jest naprawdę puszysty i delikatny, niebiańsko waniliowy w środku. Do jego wykonania użyłam gotowego sera wiaderkowego z biedronki o smaku waniliowym. Równie dobrze możecie poszukać zwykłego sera  wiaderkowego i dodać do niego łyżeczkę esencji waniliowej lub miąższ z laski wanilii.
Zamiast piec spód, kupiłam paczkę ciastek owsianych o smaku orzechowych, ale wiem że sprawdzą się tu również np. ciastka degistve.

Składniki na spód:
·         Paczka ciastek owsianych smakowych lub degistive
·         100g masła
Masło rozpuszczamy w garnku na małym ogniu. Ciastka tłuczemy wałkiem lub tłuczkiem do mięsa, tak by uzyskać konsystencję piasku. Łączymy masło z ciastkami, wykładamy formę i wkładamy do lodówki na czas przygotowywania masy serowej.

Składniki na masę serową :
1 wiaderko sera waniliowego z biedronki (może być też każdy inny)
5 jaj
½ kostki masła
1 szklanka cukru
1 opakowanie cukru waniliowego
2 budynie waniliowe
Żółtka ubijamy z cukrem waniliowym i zwykłym cukrem. Gdy się połączą dajemy po kawałku masła i ucieramy na gładką masę. Następnie dajemy powoli ser i ucieramy. Na końcu wsypujemy budyń i ucieramy do połączenia wszystkich składników. Białka ubijamy na sztywną pianę. Gdy będą gotowe delikatnie łączymy je z masą serową, i równie delikatnie mieszamy do połączenia.
Na spód ciasteczkowy wlewamy masę serową i pieczemy 60min w temp 170 stopni ( do uzyskania karmelowego koloru na wierzchu). Gdy sernik się upiecze trzymamy go jeszcze w piekarniku przy lekko uchylonych drzwiczkach.
Wyjmujemy i najlepiej chłodzimy przez całą noc.

A teraz najlepsze…
Polewa chałwowa
  • 1 chałwa 100g
  • 200ml śmietanki kremówki (ja użyłam 30% łaciatej)
Śmietankę wlewamy do garnka i dajemy pokruszoną chałwę. Całość gotujemy na małym ogniu, cały czas mieszając. Gdy masa będzie gęsta, zdejmujemy z palnika i odstawiamy na bok do przestygnięcia.
Sernik smarujemy polewą chałwową, całość możemy udekorować laską wanilii, skruszoną chałwą lub orzechami włoskimi.
Wskazówki :
  • Jeżeli chcecie by białka się ubijały, dodajcie do nich szczyptę soli. Ubite nie wypadają z garnka po przechyleniu J
  • Sernik jest upieczony wtedy kiedy jest karmelowy na wierzchu.
  • Pod koniec pieczenia możecie delikatnie zmniejszać temperaturę np. z 170 na 160, potem 150.
  • Jeżeli chcecie nim poczęstować gości, zróbcie go dzień wcześniej. Sernik nie lubi pospieszania, najlepiej gdy odstoi swoje w piekarniku i lodówce.

Smaczengo!:)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz