środa, 11 września 2013

Aronia nie jedno ma imię

Nigdy nie myślałam że aronia jest tak wdzięcznym owocem, nie tylko jest super wydajna i daje sporo soku ale można z niej robić wiele wspaniałych przetworów po które z pewnością chce się sięgać zimą. Tak się składa że znajoma ma spory sad z aroniami które co roku intensywnie owocują, część idzie na sprzedaż a część do prywatnego użytku. Tego roku spora część owoców pozostała na drzewach co ja postanowiłam wykorzystać. Aronia niestety ma również swoje wady, pierwsza i największa to ta że niemiłosiernie barwi wszystko czego się dotknie, druga że sok nie jest raczej polecany osobom z niskim ciśnieniem ponieważ aronia dodatkowo może je obniżyć. Wykonanie samego soku nie jest bardzo skomplikowane nie mniej jednak wymaga czasu i uwagi, ale uwierzcie że ilość soku was pozytywnie zaskoczy! 

Jak wykonać dobry sok z aronii:

Najlepiej gdy zerwiecie aronię o tej porze, jest ona dostatecznie dojrzała i wystarczy jej samo gotowanie. Jeżeli jednak dostaniecie ją nieco wcześniej ( czyli twardszą ) warto ją dzień wcześniej zalać gorącą wodą by zmiękła. 

Aronię oczywiście myjemy i oczyszczamy, i tak przygotowaną wrzucamy do większego garnka. Następnie zalewamy ją wodą tak by ta przykryła ją nieco ponad 2cm i rozpoczynamy gotowanie na dużym ogniu. Gdy aronia zacznie się gotować skręcamy ogień na mniejszy i delikatnie "tłuczemy" ją i co jakiś czas mieszamy tłuczkiem do ziemniaków. Robimy to przez ok. 30min od momentu zagotowania - naszym wyznacznikiem powinny być owoce które pod wpływem temperatury i lekkiego "tłuczenia" otwierają się i zmieniają kolor na jaśniejszy. 

W garnku z aronią będzie widać już sok który cedzimy przez metalowe sitko do innego garnka, następnie dosypujemy do niego cukier ( wg. uznania mi szło ok 1kg na 4-5l garnek ). Czysty sok z cukrem wstawiamy na ogień, mieszamy a następnie pozostawiamy do pierwszego bulgotu po którym ściągamy garnek z palnika. Na górze soku może wytworzyć się jaśniejszy osad który warto zebrać łyżką. Gotowy sok rozlewamy do wcześniej umytych i wyparzonych słoików które zakręcamy i odwracamy do góry nogami. 

Jeżeli macie ochotę na sok z aronii który smakuje jak sok z wiśni do oczyszczonej aronii wrzucie ok 30 dag liści z wiśni (tak dobrze przeczytaliście :-) ) i gotujcie razem z aronią i róbcie wszystko wg. instrukcji z góry! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz